نمای خارجی ساختمان
نمای خارجی ساختمان

برای شروع، به یاد داشته باشید که یک خانه شگفت‌آور که شما را در مقابل منحصر به فرد بودنش به تعجب وا می‌دارد؛ یک ایده یک شبه نبوده است. چنین خانه‌ای نتیجه برنامه‌ریزی طولانی مدت و پیروی از درس‌های طراحی خارجی ساختمان بوده است. البته مهم‌ترین نکته همان خلاق بودن است.

 نمای خارجی ساختمان

نمای خارجی ساختمان 

چندین نکته در مورد طراحی خارجی ساختمان وجود دارد که هرکسی برای جذاب کردن نمای خود باید آنها را دنبال کنید.  ما در این مقاله در مورد این نکته ها صحبت می کنیم.

تعیین هدف

قبل از اینکه از دیدگاه طراحی یک راه مناسب پیدا کنید به نیازهای خود و ساکنان ساختمان یا افراد خریدار توجه کنید. این کار ممکن است در ابتدا چندان مربوط به نظر نرسد. اما داشتن خانه‌ای که نمای خارجی و داخلی مشابه دارد برای خیلی ها قابل اهمیت می باشد.

پنجره‌های  مفید

چیزی که می‌بینید درست است. پنجره‌ها باید زیبا بوده و در عین حال با بقیه تزئینات خانه هماهنگ باشند. اما اولویت همیشه باید سودبخشی و دوام آنها باشد. چندین نوع پنجره وجود دارند؛ که نیازهای زیبایی‌شناختی و عملی را برآورده می‌کنند. برای مثال پنجره‌های بزرگ، پنجره لولادار، پنجره هلالی، پنجره دو طرفه و پنجره‌های کشویی که هوا رسانی بیشتری را هم ممکن می‌سازند.

تعادل میان تقارن و شکل

پروژه‌های طراحی خارجی که به خوبی اجرا می‌شوند به شکل‌هایی با تعادل و تقارن نیاز دارند. هر دوی این اصول نقش بسیار مهمی را در هنگام کار کردن بر روی نمای خارجی ساختمان نمایش می دهد که باید زیبا و در عین حال حاصل برنامه‌ریزی منظم باشند.

شما می‌توانید به دنبال یک نمای کاملا متقارن باشید مثلا خانه‌های مربوط به دوره جرج‌ها که درب در وسط ساختمان و پنجره‌ها در دو طرف آن قرار دارند. می‌توانید با استفاده از پنجره های شیروانی و نمای پشت بام به حالت تعادل برسید. البته این موضوع بیشتر برای ساختمان‌های ویلایی کاربرد دارد.

مواد و ترکیبات

طراحی نمای ساختمان جای زیادی را برای تزئینات بیش از حد فراهم نمی‌آورد. به همین دلیل مواد و ترکیبات نقش عمده دارند و باید آنها را با دقت انتخاب کنید. گفتن این نکته باز هم لازم است که این کار به هماهنگی نیاز دارد؛ این بار در جهت استفاده از موادی که هم بادوام و هم از لحاظ ظاهری جذاب باشند. این مواد می‌تواند از چوب تا فولاد متنوع باشد. همچنین پیدا کردن مواد صحیح و ترکیب کردن آنها با هم کار سختی نیست. در عین حال مواد خارجی گران هستند و قبل از تصمیم گیری برای استفاده از آنها بهتر است یک گروه معماری مشورت کنید.

در صورتی که ایده‌ای به ذهن‌تان نمی‌رسد؛ نرم‌افزارهای متنوعی وجود دارند که می‌توانند شکل خانه‌تان را در صورت اضافه کردن مواردی خاص به شما نشان دهند. برای مثال، بدون آنها تصمیم‌گیری در مورد استفاده از بامپوش‌های چوب سدر یا دیوارپوش‌های وینیل سخت خواهد بودچرا که تصویری سه بعدی از شکل نمای ساختمان در صورت اضافه شدن این موارد در اختیار شما نیست.