ساختمان ها از نظر کاربری
ساختمان ها از نظر کاربری

در کنار مشخصات فنی ساختمان که در سند قید می‌ شود، نوع کاربری ساختمان نیز مشخص می ‌گردد. کاربری ساختمان نشان می ‌دهد که ساختمان مورد نظر برای چه هدفی ساخته می‌ شود. لازم به ذکر است که هشت نوع کاربری برای ساختمان مشخص شده و محل احداث هر کدام به نظر شهرداری بستگی دارد.

ساختمان ها از نظر کاربری

ساختمان ها از نظر کاربری

کاربری تجاری

ساختمان ‌هایی که با مجوز تجاری ساخته می‌ شوند میتوانند هر گونه فعالیت تجاری مثل رستوران، آرایشگاه، مغازه، عمده فروشی، دفتر بیمه، آژانس مسافرتی و غیره را در آن ساختمان راه ‌اندازی کنند. لازم به ذکر است که ملک تجاری حتما باید دارای مجوز کاربری تجاری از شهرداری باشد و صرف تجاری بودن ملک برای شروع فعالیت کافی نیست.

کاربری مسکونی

به‌ طور کلی املاک با کاربری مسکونی به سه دسته زمین مسکونی، ویلایی و آپارتمانی تقسیم می ‌شوند. این ساختمان ‌ها برای اینکه مجوز کاربری مسکونی بگیرند باید در محدوده تراکم ساختمان‌ های مسکونی قرار بگیرند. هر جا که تراکم منازل و ساختمان‌ های مسکونی زیاد باشد، زمین یا ملک می ‌تواند مجوز کاربری مسکونی را از شهرداری دریافت کند.

کاربری کشاورزی

مجوز کاربری کشاورزی برای دو نوع زمین یعنی باغ و زراعی صادر می ‌شود. این دو زمین تفاوت‌ هایی با هم دارند مثلا زمین زراعی برای کشت محصولات زود بازده مثل گندم و برنج استفاده می ‌شود،

کاربری ورزشی

مجوز کاربری ورزشی اغلب برای ساخت استادیوم ‌های ورزشی، زمین بازی، باشگاه و غیره صادر می ‌شود. همچنین استخرهای روباز و سرپوشیده نیز در دسته ساختمان با کاربری ورزشی قرار دارند که تحت نظر شهرداری فعالیت می‌ کنند. این ساختمان ‌ها بیشتر دولتی هستند ولی بخش خصوصی هم با ساخت انواع باشگاه‌ های کوچک ورزشی وارد این فعالیت شده است‌.

کاربری معدن

 به ‌طور کلی معدن در محلی احداث می ‌شود که در آن یک ماده مهم و ارزشمند کشف شده باشد. معمولا اگر در محلی فلز، سنگ، خاک با امکان فرآوری به محصولات دیگر و غیره کشف شود، با دریافت مجوز کاربری معدن، میتواند تبدیل به معدن شود.

کاربری صنعتی

معمولا فعالیت ‌های صنعتی مثل تولید، انبار و توزیع در ساختمان ‌های صنعتی صورت می‌ گیرد و برای این کارها باید مجوز کاربری صنعتی از طرف شهرداری صادر شود. ساختمان ‌هایی مانند تعمیرگاه‌ ها، کارخانجات، مراکز تولیدی دارای کاربری صنعتی بوده و در جاهایی دور از تراکم ساختمان‌ های مسکونی یا در شهرک ‌های صنعتی احداث می‌ شوندکاربری خدماتی

یک ساختمان با کاربری خدماتی شبیه به ساختمان تجاری به جهت کسب درآمد احداث می ‌شود که به آنها کاربری ‌های انتفاعی می ‌گویند. اما کاربری خدماتی برای اخذ مجوز نیاز به پرداخت هزینه ندارد زیرا به جهت خدمت ‌رسانی به مردم احداث می ‌شود. گرمابه‌ های عمومی، ترمینال ‌ها، شبکه‌ های بهداشت و امثال اینها در دسته ساختمان با کاربری خدماتی قرار دارند.

زمین بدون کاربری

در انتها باید گفت ساختمان ‌هایی که در هیچکدام از دسته‌ های فوق قرار ندارند، یا اینکه شهرداری از آنها به عنوان ذخایر شهری نام برده است، یا دولت طرحی برای آزادسازی آنها در نظر نگرفته است فاقد کاربری بوده و هیچگونه مجوزی برای آنها صادر نمی ‌شود.