لوله گلخانه ای

لوله گالوانیزه گلخانه ای، کاربردها و ویژگی های آن، لوله گلخانه همان‌طور که از نام آن مشخص است برای ساخت سازه‌های گلخانه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد. سازه‌های گلخانه‌ای عموما دیوار و سقف شفاف دارند و در آن‌ها گیاهانی که به شرایط ویژه و خاص نیاز دارند، نگهداری می‌شوند. در ساخت این دست از سازه‌ها عموما از لوله‌های گالوانیزه استفاده می‌شود. در ادامه به بررسی این دسته از لوله های گالوانیزه پرداخته شده است.

لوله گالوانیزه گلخانه‌ ای از آنجایی که بر روی ساختار خود لایه‌ای از جنس روی دارد، مقاومت بیشتری در برابر رطوبت محیط گلخانه پیدا می‌کند؛ همچنین پوشش فلز روی، از خوردگی و پوسیدگی این لوله جلوگیری می‌کند که در نتیجه باعث افزایش طول عمر این لوله ها در محیط گلخانه می شود. 

لوله گالوانیزه گلخانه در دو شیوه متفاوت به دست می‌آید؛ یکی از شیوه‌ها گالوانیزاسیون گرم و دیگری آبکاری سرد است. لوله های گلخانه ای که به روش گالوانیزه گرم تولید می شوند، بسیار با کیفیت و مقاوم‌تر از لوله هایی هستند که به روش گالوانیزه سرد پوشش دهی می شوند، به طوری که طول عمر چنین لوله‌ای بدون شک ۵ تا ۶ سال بیشتر می باشد. البته به طور کلی باید به این نکته اشاره کرد که لوله گلخانه‌ای تهیه شده از گالوانیزه، ۲۵ تا ۳۰ سال عمر مفید دارد و می توان از آنها در محیط گلخانه بدون نگرانی از بابت آسیب دیدن و نیاز به تعویض زود هنگام استفاده کرد.

چرا از لوله های گالوانیزه در ساخت گلخانه ها استفاده می شود؟

محیط گلخانه یک محیط به خصوص و ویژه برای نگهداری از گیاهان است، چرا که شرایط ایده آلی را به ارمغان می‌آورد و سبب می‌شود گیاه رشد مناسبی داشته باشد. محیط گلخانه در اندازه و ابعاد گوناگونی وجود دارد، به طوری که برخی از سازه‌ها کوچک و برخی دیگر ابعاد بزرگ‌تری دارند و به طور دائم محیط داخل آن‌ها از محیط بیرون گرم‌تر است. دلیل گرمای بیشتر محیط گلخانه را می‌توان عدم خروج گرما در نظر گرفت.

اثر گلخانه‌ای در واقع موضوعی محسوب می‌شود که گرمای محیط گلخانه را به وجود می‌آورد. این اثر به گونه‌ای است که نور از سقف و دیواره‌های شفاف به محیط گلخانه وارد می‌شود و به اجسام گوناگون که در آن محیط قرار دارند برخورد می‌کند و انرژی خود را از دست می‌دهد و دیگر در مرحله بازتاب از محیط گلخانه خارج نمی‌شود. با توجه به این شرایط، نور در محیط گلخانه باقی می‌ماند و سبب گرمای بیشتر می‌شود. این گرما با توجه به امکانات گوناگونی که در محیط گلخانه قرار دارد، کنترل می‌شود و مشکلی را برای گیاهان ایجاد نمی‌کند؛ اما موضوعی که در این بخش مورد توجه قرار می‌گیرد. در این محیط به دلیل رطوبت بالا و شرایط خاص محیط گلخانه، لوله‌های به کار رفته در گلخانه در معرض خطر و خرابی قرار می‌گیرند و باید از لوله گلخانه با کیفیت و مقاومی استفاده کرد که لوله گالوانیزه انتخاب مناسبی به نظر می‌رسد، زیرا این لوله ها در برابر زنگ زدگی و پوسیدگی مقاوم تر از سایر لوله های کاربردی در این صنعت هستند.

از لوله‌ی گلخانه‌ای به غیر از ساختمان گلخانه در موارد زیر نیز استفاده می‌شود: 

فنس کشی 

حصار گارد ریل‌ها و خیابان‌ها 

پایه‌ی چراغ‌ها 

سازه سالن پرورش قارچ 

سیستم‌های نورپردازی در سالن‌های پرورش دام و طیور