عوامل موثر در دکوراسیون منزل ، مکان های کوچک و دکوراسیون های خوب همیشه به یک دکوراتیو با سلیقه احتیاج دارند . به شکلی که بتوانند این محیط را به بهترین نحو بچینند و بتوانند مناسب ترین استفاده را از آن نمایند .

خیلی از ما از کوچک بودن محیط خانه هایمان ناراضی هستیم و آن را برای خود مشکلی حل نشدنی می دانیم . اما با به کارگیری بعضی از روش ها می توان تا اندازه بسیار کمی از فضاهای خانه را از بین برد .
افرادی که دارای خانه های کوچک هستند که سعی می کنند تا از هر گوشه از خانه بهترین استفاده را بکنند . اما باید سعی کرد که این کاربرد کاملا مفید و درست باشد . در حقیقت طبق گفته یکی از کارشناسان دکوراسیون داخلی منزل از خوبی های خانه های کوچک این می باشد که ما مجبوریم درباره ی طراحی های داخلی منزل خود فکر کنیم و راه های جالبی را به کار ببریم . باید بگوییم که وسایل منزل دارای نقش بسیار زیادی در بزرگ و یا کوچک به نظر آمدن خانه را دارا است و می توانیم با کمک افراد متخصص تا جایی که امکان دارد خانه هایمان را آن مدل که دوست داریم تغییر بدهیم .
در عمل طراحی ، وسیله ای وجود دارد که می تواند به طراح کمک کند . تا توسط آن چیزی را که در ذهن خود دارد را بگوید . این وسیله ، وسیله ای بصری می باشد . همانند نقطه ، خط و شکل گرفته تا رنگ و بافت کلا جزو عنصر های بصری می باشند . طراحی های دکوراسیون داخلی طیف متفاوتی از عنصر هایی همانند : فرم ، نور ، رنگ ، بافت ، کف ، سقف ، دیوار ، عنصرهای کاربردی و تزیینی را به همراه دارد . سطح های اصلی محیط داخلی را سقف ، کف و دیوار ها تشکیل می دهند . روکش مبل و صندلی ، پرده ها ، سطح درها و پنجره ها و سطح ها را کوچک تر می کند . رنگ و نقش در بزرگ و کوچک به نظر رسیدن اتاق خواب ها بسیار موثر می باشد . نقش های بهم ریخته و رنگ های تند بر سطح های ذکر شده و توانایی جلب توجه زیاد در محیط داخلی را دارا است . محیط را شلوغ و کوچک می کند .
پوشش های اصلی که شامل محیط هایی مثل کف ، دیوارها و در ها می باشند . حوزه ی اصلی کار در دکوراسیون را در بر دارد . وسیله های دکوراسیون که شامل : مبل ها ، فرش ، تابلو ، کاغذ دیواری ، کمد ها ، کابینت ها ، پرده و تزئینات که همه باهم در کنار هم دکوراسیون خانه را تشکیل می دهند .