زایکوسیل چگونه مصالح را ضد آب می کند و شرایط نگهداری از آن چگونه است

زایکوسیل چگونه مصالح را ضد آب می کند و شرایط نگهداری از آن چگونه است، ضد آب کردن مصالح همیشه دغدغه بشر بوده است. پیشرفت های اخیر در زمینه نانو و تکنولوژی سبب تولید ماده ای به نام زایکوسیل شده که با طبیعت سازگاری خوبی دارد و برای ضد آب کردن مصالح ساختمانی بکار می رود. این متریال عمر سازه را تا بیش از 20 یا 30 سال تضمین می کند و قیمت بسیار مناسبی دارد. با ما همراه باشید تا شما را با نحوه استفاده از این سیستم و شرایط نگهداری از آن آشنا کنیم.

نحوه استفاده از زایکوسیل

  • در ابتدا سطح مصالح مورد نظر خود را به خوبی تمیز کنید، زیرا زایکوسیل ماده ای واکنشی بوده و امکان نفوذ آن در سطح مصالح وجود دارد.
  • سپس زایکوسیل را با نسبت 1 به 20 در آب آشامیدنی مخلوط کرده و آن را به خوبی هم بزنید.
  • پس از اینکه محلول شفاف و عسلی رنگی بدست آمد، باید آن را به وسیله قلم مو و چتکه و یا حتی به صورت غرق در آب اجرا نمایید.

زایکوسل، چگونه مصالح را ضد آب می کند؟

پس از این که زایکوسیل را بر روی سطح مصالح قرار دادید، این ماده تقریبا 0.5 تا 1 میلی متر درون سطح نفوذ می کند و سطح سیلیسی را به سطح آلکیل سیلوکزان که آب گریز است، تبدیل می نماید.
پس از این که سطح خشک شد، واکنش کامل می شود و مصالح ما خاصیت آب گریزی پیدا می کند. کشش سطحی در سطح آب گریز سبب می شود تا مولکول های آب شکل قطره ای پیدا کنند. این قطرات بزرگ قادر به گذر از سطح عایق شده به وسیله زایکوسیل نمی باشند.

آزمایش رایلم جهت اثبات کارکرد زایکوسیل

آزمایش رایلم میزان نفوذپذیری و جذب را تحت فشار پایین از خلل و فرج بنا، اندازه گیری می کند. وقتی خانه خود را با زایکوسل، عایق می کنید، اولین انتظار شما توقف نشتی می باشد. شما می توانید عملکرد این ماده را به راحتی آزمایش نمایید. طی 24 ساعت پس از اجرای عملیات، لوله های رایلم را بر روی سطوح زایکوسیل شده بچسبانید.

اگر سطح آب درون لوله ثابت ماند یعنی سطح شما به خوبی عایق شده است. افت سطح در حدود 0.2 میلی لیتر به دلیل مرطوب شدن سطح، امری عادی می باشد. اما اگر سطح آب پایین تر از این مقدار بیاید، نشان می دهد که سطح شما به خوبی با زایکوسیل عایق نشده و یا غلظت زایکوسیل بکار رفته، مناسب نبوده است.

شرایط نگهداری ماده زایکوسیل

در شرایط عادی و داخل بسته بندی اصلی، زایکوسیل بیش از 4 سال دوام و ماندگاری دارد و خاصیت خود را از دست نمی دهد. اما اگر این متریال را با آب محلول کنید، کمتر از 24 ساعت باید آن را استفاده نمایید وگرنه آرام آرام با آب واکنش می دهد و خاصیت آب گریزی خود را از دست داده و خراب می شود.

دقت کنید همیشه به اندازه ای از این ماده بردارید که می خواهید استفاده کنید و فقط مقدار مورد نیاز خود را با آب محلول نمایید. پس از هر بار استفاده از زایکوسیل، درب ظرف را به خوبی ببندید تا مولکول های هوا با آن واکنش ندهند و موجب خرابی و فاسد شدن محصول نگردند.