اهمیت کابینت در دکوراسیون آشپزخانه ، به شکل کلی دکوراسیون داخلی باید طوری باشد که طراحی فضاها طبق اندازه مساحت و کاربری داخلی محیط درنظر بگیرید .

همینطور کلیه ی فضاها باید احتیاج های صاحب خانه را حل کند . طراحی آشپزخانه و به ویژه کابینت ها از مهم ترین واجبات دکوراسیون داخلی می باشد . می شود ذکر کرد بیشتر زیبایی دکوراسیون داخلی به طراحی آشپزخانه مرتبط می شود ، به شکلی که وجود کابینت آشپزخانه و تجهیزات گوناگون احتیاج به هماهنگی خوبی با دیگر قسمت های طراحی شده در خانه را دارا باشند .
طراحی آشپزخانه باید با دقت بر احتیاج ها و فضای موجود شکل بگیرد . طراحی آشپزخانه فقط به معنی دکوراسیون و چیدن وسایل در آن نمی باشد . بلکه باید روح سرزندگی و خلاقیت در آن مکان پیش بیاید . می توان از راه طراحی هایی به سبک کلاسیک و مدرن برای به وجود آوردن فضایی تازه به کار برد . در آخر نقش کابینت در طراحی دکوراسیون آشپزخانه بسیار پر اهمیت است. بیشتر در دکورراسیون آشپزخانه کابینت ها بیشترین نقش را اجرا می نمایند . به شکلی که از آن ها برای محافظت از ظرف ها و وسیله های آشپزی به کار برده می شود . همینطور با دقت به فضایی که برای طراحی آشپزخانه و کابینت ها داریم ، می شود از کابینت های چند طبقه یا کابینت های هوایی و زمینی به کار برد . که این کار باعث تنوع در طراحی و چیدمان کابینت ها در آشپزخانه می شود .
انتخاب یک کابینت خوب برای آشپزخانه کار آسانی نمی باشد زیرا کابینت ها از قیمت های بالایی برخوردار هستند و در نتیجه می توانند با زیبایی منحصر به فردی که دارند فضا را تحت تاثیر قرار بدهند . کابینت ها علاوه بر این که شکل فضا را بسیار خوب می نمایند همینطور حال کاربردی هم باید دارا باشند . مهم ترین موضوعی که از همه بیشتر چالش برانگیز است این می باشد که نه قیمت و نه ظاهر دلیل بر مناسب بودن کابینت ها برای فضا نمی باشند . دلیل آن این می باشد که تنوع در کابینت ها با توجه به مد روز همیشه متغیر است و مصالح و راه های جدیدی در ساخت و ساز موجود است که دارای خصوصیت هایی با کیفیت عالی می باشند . عامل های گوناگونی در انتخاب کابینت آشپزخانه موثر هستند ، مثل سبک ، متریال ، اندازه ها و قیمت های گوناگون در بازار وجود دارد که قبل از انتخاب آن ها باید تحقیقات زیادی صورت بگیرد . مهم ترین دلیل این است که کابینت ها اکثرا بیشترین هزینه ی آشپزخانه را برخوردار هستند .