آشنایی با کولیس، انواع خط کش و چرخ اندازه گیر که در صنایع کاربرد دارند

آشنایی با کولیس، انواع خط کش و چرخ اندازه گیر که در صنایع کاربرد دارند، کولیس ابزاری است برای اندازه‌گیری که با توجه به دقت بسیار بالای آن در خیلی از صنایع کاربرد دارد. این ابزار عمق شکاف، ضخامت و عرض مورد نظر را محاسبه می‌کند. کولیس در سه نوع متداول یعنی کولیس ورنیه یا ساده، کولیس ساعتی یا عقربه‌ای و کولیس دیجیتالی در بازار موجود است که دقیق‌ترین نوع آن کولیس دیجیتالی است. البته کولیس پرگاری و فنردار هم از جمله کولیس‌های دیگری است که به دلیل دقت پایین، کم‌تر از آن‌ها استفاده می‌شود. برخی از ابزارهایی که برای اندازه‌گیری استفاده می‌شوند در حقیقت ابزار دقیق اندازه گیری هستند؛ به این معنا که کوچکترین اندازه‌ها حتی به کوچکی ۰.۰۰۱ را هم اندازه می‌گیرند. می توان گفت وجود کولیس در کارگاه های نجاری و آهنگری واجب است زیرا دقت تاثیر زیادی بر ظرافت و حتی استحکام کار دارد.

انواع خط کش

خط کش نجاری

کار با خط کش در عین راحتی کمی به دقت بیشتری احتیاج دارد. در کار نجاری برای استفاد‌ه‌ی بهینه از خط کش از گونیا یا stopper برای تکیه‌گاه استفاده می‌کنند تا دقت عمل آن را بالا ببرند. خط‌‌کش‌های نجاری در انواع مختلفی مانند کوچک، بزرگ، تاشو و انواع دیگری که بعضی می‌تواند دست ساز و توسط خود نجار ساخته شود موجود است. البته با توجه به اینکه این روزها ابزارهای اندازه‌گیری با دقت بالاتر در بازار موجود است از این خط کش‌ها بیشتر در کارهای کوچک و توسط نجارهای قدیمی استفاده می‌شود.

خط کش های تیره دار

استفاده از خط کش‌های تیره دار در مدل‌های قدیمی و جدید بسیار بین نجاران مرسوم بوده و برای مثال در اتصالاتی همچون فاق و زبانه، کام و زبانه و … استفاده می‌شود.

چرخ اندازه گیر

هنگام استفاده از این ابزار باید دسته‌ی چرخ را گرفته، آن را صفر کرده و در نقطه‌ی آغاز محاسبه گذاشت. سپس از فراز و فرودهای موجود در قطعه کار عبور داد و در انتها با محاسبه‌ی دور چرخ، اندازه‌ی مورد نظر را به دست آورد . البته می‌توان در بعضی موارد از متر خیاطی به جای این ابزار استفاده کرد.

نحوه عملکرد خط کش ها

خط کش یکی از ابزارهایی است که همگی با آن آشنا هستیم. این ابزار که در مدل‌های تخصصی‌تر،‌ اندازه‌ها را به سانتیمتر و اینچ نشان می‌دهد. معمولا از لبه‌های صافی برخوردار است و در کارهایی مثل اندازه گیری و تعیین فاصله در ابعاد هندسی، طراحی، معماری و بسیاری از پروژه‌های دیگر کاربرد دارد. خط کش‌ها بسته به نوع کاربردی که دارند، در اندازه‌های مختلفی تولید می‌شوند.

خط کش‌ها معمولا برای علامت‌گذاری یا بریدن خط‌های صاف استفاده می‌شوند. مترها انواع گوناگونی دارند و یکی از نیازهای اساسی در ساخت و ساز به شمار می‌روند. در این متن با برخی از رایج‌ترین ابزارهای اندازه گیری طول و فاصله آشنا شدید که امیدواریم در خرید اینترنتی بهتر به شما کمک کند.

نحوه عملکرد چرخ اندازه گیری

از دیگر ابزارهای اندازه گیری می‌توان به چرخ اندازه گیری اشاره کرد. این ابزار می‌تواند فاصله‌ای که چرخ پیموده را اندازه گیری و ثبت کرد. حرکت دادن چرخ ابزار به وسیله‌ی دسته‌ای که برای آن طراحی شده، باعث می‌شود که مسافت طی شده روی نمایشگر دسته به نمایش گذاشته شود. عملگرد چرخ اندازه گیری به کیلومتر شمار اتومبیل‌ها شباهت دارد. این ابزار برای اندازه گیری مسافت‌های طولانی طراحی شده است؛ برای مثال،‌ اندازه گیری طول و عرض زمین‌های بزرگ با این ابزار، دقیق‌تر از مترهای معمولی خواهد بود.

متر مهندسی

نام دیگر چرخ اندازه گیری که در ایران مصطلح شده است متر مهندسی است. متر مهندسی، ابزاری برای اندازه گیری طول است که برای تعیین فاصله‌های طولانی طراحی شده است؛ فاصله‌‌هایی که مترهای معمولی نمی‌توانند آن را اندازه‌گیری کنند. مترهای مهندسی از همان دقت بالای مترهای ساده برخوردار هستند، علاوه بر اینکه می‌توانند همانند چرخ اندازه گیری، فاصله‌های طولانی را اندازه گیری کنند. متر مهندسی نیز برای تعیین فاصله‌ی دقیق‌تر در مسافت‌های طولانی طراحی شده است.