آشنایی با لوله های پلاستیکی PVC و CPVC

برای ساخت لوله های پلاستیکی از پلیمرها استفاده می شود. پلمیرهایی که از آنها برای ساخت لوله های پلاستیکی استفاده می شود عبارتند از پلي وينيل كلرايد PVC، پلي وينيل كلرايدكلره CPVC، پلي اتيلن PE، پلي پروپيلن PP، اكريلونيتريل بوتادين استايرن ABS و پلاستيك هاي مقاوم شده با الياف شيشه اي GRP. ما در این مقاله قصد داریم شما را با خصوصیات و ویژگی های لوله های PVC و CPVC آشنا کنیم.

 

لوله های P.V.C

PVC يكي از پركاربردترين انواع پلاستيك ها در صنعت است. لوله هاي پلاستيكي قابل اشتعال هستند و اكثر آنها آتش را گسترش مي دهند. اما يكي از ويژگي هاي PVC آن است كه آتش را بر روي لوله پخش نمي كند بلكه فقط همان نقطه اي كه در آتش قرار گرفته سوخته و از بين مي رود.

لوله هاي PVC داراي معايبي نيز مي باشند از جمله اينكه در درجه حرارت هاي صفر و زير صفر به شدت ترد و مستعد ترك خوردگي مي شوند. همچنين در صورتيكه در معرض تابش بيش از حد آفتاب با اشعه ي ماوراء بنفش قرار گيرند كيفيت خود را از دست مي دهند. لوله هاي PVC به هيچ عنوان براي سرويس هاي آبگرم مناسب نمي باشند

لوله هاي CPVC

نسبت به لوله هاي PVC قادر به تحمل درجه حرارت هاي بالاتر هستند (حدود 180 درجه فارنهایت) و از آنها براي رفت و برگشت آبگرم در سيستم هاي حرارتي مي توان استفاده کرد. از آنجا كه لوله هاي CPVC قادر به تحمل درجه حرارت هاي بالا مي باشند، نسبت به ديگر لوله هاي پلاستيكي به هنگام نصب نياز به تكيه گاه ها، نگهدارنده ها و آويزه هاي كمتري دارند. يكي از معايب اكثر لوله هاي پلاستيكي آن است كه اكسيژن را از جداره ي خود عبور مي دهند و اين قضيه منجر به افزايش نرخ خوردگي در تجهيزات فلزي متصل به شبكه هاي لوله كشي پلاستيكي مي گردد. اما CPVC سد مستحكمي در برابر عبور اكسيژن است. يكي ديگر از مزيت هاي مهم لوله هاي CPVC آن است كه به هنگام آتش سوزي، آتش را گسترش نمي دهند و خسارت و تغيير شكل در ناحيه سوختگي در مقايسه با ديگر انواع پلاستيك ها به مراتب كمتر است.
حد تحمل فشار و تنش هاي كششي نيز در لوله هاي CPVC نسبت به لوله هاي PEX ،PP ،PVC و PB بالاتر است. براي مثال در جايي كه طبق شرايط طرح ضخامت جدارهي لوله P.P بايد 3/4 ميلي متر باشد، لوله ي CPVC با ضخامت 1/9 ميلي متر جوابگو مي باشد. ضريب هدايت حرارتي در لوله هاي CPVC و PVC در مقايسه با لوله هاي PEX ،PP و PB پايين تر است و به همين علت احتمال دفرمه شدن (deformation) اين لوله ها در اثر حرارت در مقايسه با ديگر لوله هاي نامبرده پايين تر است.

تجربيات موجود حاكي از آن است كه لوله هاي CPVC بطور موفقيت آميز و بدون هيچ مشكلي براي مدت چهل سال در سيستم هاي آبگرم بكار گرفته شده اند. احتمال رشد و تكثير باكتري لريونلا در لوله ها و تأسيسات ساخته شده از CPVC بسيار كم است. لوله هاي CPVC نسبت به حشره كش ها، قارچ كش ها و داروهاي ضد موريانه بسيار حساس بوده و موارد فوق اثرات مخربي را بر روي لوله هاي CPVC ايجاد مي كنند. در صورتيكه از لوله هاي CPVC در محيط آشپزخانه استفاده مي کنید بايد مراقب باشيد كه اين لوله ها به روغن هاي خوراكي يا گريس آلوده نشوند.
همچنين تجربه نشان داده كه لوله هاي CPVC چنانچه در مجاورت برخي از روغن هاي تبريد قرار گرفته يا براي انتقال اين روغن ها بكار گرفته شوند مستعد ترك خوردگي ناشي از خوردگي تنشي S.C.C خواهند بود. لوله هاي CPVC نبايد براي مدت طولاني در معرض تابش نور خورشيد قرار گيرند.