آشنایی با انواع گونیا، ویژگی ها و کاربردهای آنها

آشنایی با انواع گونیا، ویژگی ها و کاربردهای آنها، در این مقاله ما قصد داریم شما را با انواع گونیا، ویژگی و نحوه کارکرد هر یک از آنها آشنا کنیم. با ما همراه باشید تا بیشتر با این ابزار ساده اما کاربردی آشنا شوید.

انواع گونیا

انوع مختلف گونیا بر حسب نیاز صنایع مختلف، طراحی و تولید شده است که عبارتند از:

  • گونیای ساده
  • گونیا تاشو
  • گونیا مرکب
  • گونیا فارسی

گونیای ساده

همگی از کلاس سوم، چهارم دبستان بود که آرام آرام با گونیا و نقاله و … آشنا شدیم. اما شاید آنروزها تصور نمی کردیم که این ابزار ساده، چقدر کاربرد دارد. در هنگام سرهم بندی بعضی قطعه ها به زاویه‌ی ۹۰ درجه برای اتصال احتیاج دارید. گونیای ساده به شما کمک می‌کند که قطعه ها را با زاویه ۹۰ درجه و به راحتی و بدون نیاز به متر در کنار یکدیگر قرار دهید. دو ضلع گونیای ساده ثابت بوده و می‌توانید بعد از اندازه گیری با مداد اندازه‌ها را علامت‌گذاری کرده و سپس پروژه را پیش ببرید.

گونیای تاشو

این گونیا تقریباً همان شمایل یک گونیای ساده را دارد با این تفاوت که هر دو قسمت خط کش به کار رفته در طراحی آن، متحرک بوده و دسترسی و کار با آن را آسان‌تر می‌کند. این نوع گونیا به دلیل متحرک بودن کارایی بالاتری نسبت به گونیا ساده دارد و بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

گونیای مرکب

گونیای مرکب یکی از ابزارهای اندازه گیری است که در صنایع مختلف از جمله فلز، چوب و کارهای معماری استفاده می‌شود. گونیای مرکب به دلیل چند کاره بودن مورد توجه اکثر نجاران و آهنگران قرار گرفته است. در واقع این گونیا از سه ابزار اندازه‌گیری تشکیل شده که به صورت تمام فلزی و پلاستیکی در اندازه‌های متعدد در بازار موجود است.

این گونیا را می‌توان هم در قطعه کار زاویه دار و هم گرد مورد استفاده قرار داد. به وسیله‌ی این ابزار می‌توانید زاویه ۴۵ و ۹۰ درجه را با دقت اندازه بزنید. هم‌چنین گونیای مرکب، عمق سوراخ و شیار مورد نظر را به شما خواهد داد. سه قسمت این گونیا عبارتند از مرکز یاب، سرگونیایی و سر زاویه یاب. این خط کش در اره میزی و برش فارسی بسیار کاربرد داشته و قابلیت بررسی انواع زوایا را دارد.

گونیای فارسی

گونیا فارسی مانند گونیاهای دیگر عمل کرده با این تفاوت که در این گونیا می‌توان زاویه را روی ۴۵ و ۱۳۵ درجه ثابت نگاه داشت. این ابزار اندازه‌گیری همان‌گونه که از اسم آن پیداست برای برش‌های فارسی به کار برده می‌شود.

تراز زاویه سنج

تراز زاویه سنج در واقع نوعی گونیای دیجیتال است، زیرا با همان ساختار گونیای متحرک ساخته شده فقط با این تفاوت که تمامی عمل‌کرد آن به صورت دیجیتال انجام می‌شود. این ابزار برای نصاب‌های کابینت، مهندسین حوزه‌ی دکوراسیون داخلی و بسیاری از حرفه‌های دیگر که احتیاج به نصب با دقت بالا دارند کاربرد دارد.