آشنایی با انواع متر، کاربرد و نحوه عملکرد هر یک از آنها

آشنایی با انواع متر، کاربرد و نحوه عملکرد هر یک از آنها، یکی از اساسی‌ترین ابزاری که هر نجاری و آهنگری به آن نیاز دارد ابزاری دقیق برای اندازه‌گیری است. وقتی یک نجار یا آهنگر از ابزاری برای انداره‌گیری استفاده می‌کند به طور قطع نتیجه کار بسیار تمیز و دقیق خواهد بود. استفاده از این گونه ابزار باعث می‌شود که کار با کیفیت‌ و دقت بیشتر انجام شود و دور ریز کار کمتر باشد اما نکته‌ی مهم استفاده از ابزار درست مطابق با نوع و اندازه قطعه کار است. در این مقاله قصد داریم به بررسی انواع متر، کاربرد و نحوه عملکرد هر یک از آنها بپردازیم.

انواع متر 

متر نواری

متر نواری اولین ابزار اندازه گیری است که افراد حرفه‌ای و حتی کاربر خانگی به‌راحتی میتوانند از آن استفاده می‌کنند. متر نواری در انواع متفاوت و واحدهای اندازه‌گیری مختلف وجود دارد . این مترها هم به صورت نواری  و انعطاف پذیر و هم با استحکام بیشتر برای کارهای مختلف دیگر در بازار موجود است.

متر نواری باید به راحتی قابل استفاده باشد؛ یعنی بیرون کشیدن آن سخت نبوده و قفلی برای اندازه‌گیری های دقیق داشته باشد. متر نواری در ۲ مدل اصلی: متر پارچه ای و متر فلزی طراحی و تولید شده است.

نحوه عملکرد متر اندازه گیری

مترها معمولا به اندازه‌ای هستند که به‌آسانی در دست جا می‌گیرند و از یک نوار فلزی طولانی برخوردارند که اندازه‌ها روی آن مشخص شده است. طول این نوار در مدل‌های مختلف متر، متفاوت است. انتهای نوار فلزی به گیره‌ای در داخل ابزار متصل است که بعد از استفاده،‌ نوار را به داخل جمع می‌کند.

قطعه‌ی فلزی کوچکی به سر بیرونی متر متصل شده که به شما اجازه می‌دهد آن را در شی مورد نظر ثابت کنید و متر را تا فاصله‌ی مورد نظر بکشید. این ابزار در مدل‌های پارچه‌ای و روکش دار نیز تولید می‌شود که برای مصارف گوناگونی طراحی شده‌اند. متر اندازه گیری از ساده‌ترین روش‌ها برای اندازه گیری فاصله‌هایی است که طول خط کش‌ها به آن نمی‌رسد.

متر لیزری

امروزه با پیشرفت تکنولوژی نوع دیگری از متر در بازار موجود است که توسط  لیزر و نور کار می کند. متر لیزری بسیار دقیق، می تواند متراژ مورد نظر شما را محاسبه کند. مترهای لیزری بسته به نوع و مدل متر لیزری، قابلیت محاسبه مساحت، محیط در ابعاد و اشکال مختلف را دارد.

از متر لیزری می توان در محاسبات ساختمانی، تاسیساتی و صنایعی از این قبیل که لازم است میزان خطایی در آن نباشد، استفاده کرد.

برندهای مختلفی متر لیزری تولید کرده اند که به صرفه ترین آنها عبارتنداز:

  • متر لیزری بوش Bosch
  • متر لیزری لایکا Leica
  • متر لیزری ماکیتا Makita
  • متر لیزری دیوالت DeWALT
  • متر لیزری مایلسی Mileseey
  • متر لیزری اچ تی سی HTC
  • متر لیزری یونی تی Uni-T

نحوه عملکرد متر لیزری

متر لیزری یکی از ابزارهای اندازه گیری دقیق است که فاصله‌ی نقطه به نقطه را به شما نشان می‌دهد. در ساده‌ترین حالت، این ابزار درواقع یک دستگاه کوچک الکترونیکی است که نمایشگری دیجیتالی روی آن قرار دارد. برای کار کردن با متر لیزری کافیست که در فاصله‌ی مورد نظر بایستید و لیزر را روی نقطه‌ی مورد نظر بیاندازید. 

متر لیزری جایگزین مناسبی برای مترهای ساده است و می‌تواند فاصله‌های طولانی‌تر را با سرعت و دقت بیشتری اندازه گیری کند.