مرکز تجارت جهانی تبریز و برج سفید تهران، دو برج از برج های مرتفع ایران
مرکز تجارت جهانی تبریز و برج سفید تهران، دو برج از برج های مرتفع ایران

مرکز تجارت جهانی تبریز و برج سفید تهران، دو برج از برج های مرتفع ایران، برای آنکه سازه‌های مرتفع به صورت اصولی و ایمن ساخته شوند، باید استانداردها و ضوابط حساسی رعایت شود. بررسی‌ها از نوع خاک محل احداث و تحمل حداکثر وزنی که می‌تواند تحمل کند شروع شده و همچنین گسل‌های منطقه و میزان خطرآفرینی آنها را مطالعه می‌کنند. شدت و جهت وزش باد هم خصوصاً در بالاترین نقطۀ برج محاسبه می‌شود. از طرف دیگر با توجه به اینکه یک برج تجاری یا مسکونی هجوم و حضور جمعیت بالایی را ایجاد می‌کند، دسترسی‌ها به زمینی که برج قرار است در آن ساخته شود هم باید بررسی شوند. تک‌تک این مسائل و موارد مهم دیگر روی طراحی، اجرا و حتی امکان احداث برج در سایت مورد نظر تاثیر می‌گذارد.

مرکز تجارت جهانی تبریز

این ساختمان ۳۷ طبقه و ۱۵۷ متر ارتفاع دارد و در شهرک ولیعصر تبریز احداث شده است. این سازه که از بلندترین برج‌های ایران است از چندین منظر دارای ویژگی‌های خاص و نوینی است که به برخی از آنها شاره می‌کنیم:

  • اولین ساختمان پلان آزاد کشور است.
  • بلندترین برج تجاری-خدماتی-گردشگری کشور است.
  • اولین ساختمان کشور است که با نمای پانل‌های سرامیکی ویژۀ آج‌دار اجرا شده است.
  • اولین برج مرتفع ایران مجهز به میراگرهای ویسکوز جاذب انرژی زلزله است.
  • اولین برج ساخته شدۀ کشور با ستون‌های پیش‌ساخته با تکنولوژی R-PC است.

مرکز تجارت جهانی تبریز دارای سه ورودي  شامل ورودي غربي از خيابان شريعتي جنب پارك ياس، ورودي شرقي از ميدان پروين اعتصامي خيابان صفا و ورودي جنوبي از خيابان ليدا است. این برج دارای ۱۵۰۰ واحد پارکینگ سرپوشیده و تعداد بسیاری پارکینگ روباز است تا مراجعه‌کنندگان از این جهت دچار سختی و مشکل نشوند.

برج مرکز تجارت جهانی تبریز علاوه بر آنتن‌های مخابراتی دارای بخش اداری، شعب بانک‌ها، دفاتر شرکت‌های داخلی و بین‌المللی، سالن برگزاری همایش، رستوران گردان و… است. این مرکز اردیبهشت سال ۹۶ افتتاح شده و خدمات خود را به بازدیدکنندگان ارائه می‌دهد.

مرکز تجارت جهانی تبریز دارای سه ورودي  شامل ورودي غربي از خيابان شريعتي جنب پارك ياس، ورودي شرقي از ميدان پروين اعتصامي خيابان صفا و ورودي جنوبي از خيابان ليدا است. 

اکثر برج‌های ایران دارای کاربری متعدد هستند. هر برج و فضای اطراف آن معمولاً شامل محیط‌های تفریحی، تجاری، اداری و هتل است. البته برج‌هایی هم طراحی و ساخته شده‌اند که صرفاً مسکونی بوده و خدمات رفاهی‌شان فقط در دسترس ساکنین است.

برج سفید تهران

برج سفید تهران در سال ۱۳۷۹ در محلۀ پاسداران تهران افتتاح شد، در زمان خودش بسیار مورد توجه و تحسین قرار گرفت. برج سفید تهران که در محله پاسداران قرار دارد، یکی از مرتفع‌ترین برج‌های ایران است. برج سفید ۲۲ طبقه و ۱۳۴ متر ارتفاع دارد و اولین رستوران چرخان ایران را در خود جای داده است.

این برج دارای واحدهای اداری و البته یک هتل لوکس و مجلل است. اتاق‌های این هتل به واسطۀ محلی که در آن قرار گرفته است دارای آرامش مطلوبی هستند و پس از گذشت نزدیک به دو دهه، همچنان جایگاه و محبوبیت خود را بین شرکت‌ها و مسافرین حفظ کرده و حتی مشتریانی دائمی و قدیمی دارند.

برج سفید تهران در سال ۱۳۷۹ در محلۀ پاسداران تهران افتتاح شد، در زمان خودش بسیار مورد توجه و تحسین قرار گرفت و یکی از مرتفع‌ترین برج‌های ایران است.