مراحل اصلی تولید و خواص کامپوزیت چوب پلاستیک
مراحل اصلی تولید و خواص کامپوزیت چوب پلاستیک

مراحل اصلی تولید و خواص کامپوزیت چوب پلاستیک، ساخت کامپوزیت چوب پلاستیک یک فرایند دو مرحله ای است. ترکیبی از چوب و گرمانرمی مانند پلی اتیلن چگالی بالا (HDPE)، پلی اتیلن چگالی کم (LDPE) و پلی وینیل کلرید (PVC) با هم مخلوط خمیر مانند یکنواختی تشکیل می دهند. این فرایند اختلاط می تواند به صورت یکجا یا توسط فرایندهای پیوسته ای انجام گیرد. با ما همراه باشید تا بیشتر با مراحل اصلی تولید و خواص کامپوزیت چوب پلاستیک آشنا شوید.

مراحل اصلی تولید و خواص کامپوزیت چوب پلاستیک

علاوه برچوب اصلی با اندازه دانه ها در محدوده ۲۰ - ۶۰ مش، عوامل جفت کننده پلاستیک ها، تثبیت کننده، عامل کف زای و یا رنگ نیز اضافه می گردند تا خواص محصول نهایی را برای کاربرد های خاص افزایش دهند. به عنوان مثال، روغن ها ظاهرسطوح کامپوزیت را بهبود می بخشند . سه روش معمول برای ساخت کامپوزیت چوب پلاستیک وجود دارد.

در مورد روش قالبگیری تزریقی، کامپوزیت مذاب به قالب سرد تزریق می گردد . یک سوم فشار مذاب بین کامپوزیت دو نیمه قالب بوجود می آید.

اکثریت کامپوزیت های چوب پلاستیک توسط فرایند اکستروژن (بیرون رانی)، که با استفاده از انواع مختلف اکستروها (بیرون آورها) همچون تک پیچ یا دو- پیچ که برای تشکیل شکل نهایی استفاده می شوند، تولید می گردند.

سیاری از خواص فیزیکی و مکانیکی کامپوزیت چوب پلاستیک به برهم کنش بین چوب و مواد گرمانرم بستگی دارد. یکی از موثرترین روش ها برای بهبود این برهم کنش از طریق عامل جفت شدن (کوپلینگ) به عنوان یک افزودنی ایجاد می گردد. به طور کلی، این مواد افزودنی به سازگاری بین چوب هیدروفیلیک که رطوبت را به راحتی جذب می کند و پلاستیک هیدروفوبیک که تمایلب به آب ندارد ، کمک می کنند و به تشکیل کامپوزیت تک فاز کمک می کنند و محصولی با ثبات فرم واندازه بهتر از چوب جامد را نتیجه می دهند.

چوب سنتی که با اعمال فشار و آرسنات مس کرومات (کاروتید) بیشتر ایجاد می شود، به دلایل بهداشتی و آلودگی محیط زیست در میان کاربران با نارضایتی رو به رشدی مواجه شده است. علاوه بر این، از دسامبر سال ۲۰۰۲، استفاده از ترکیبات چوب آرسنیکی درجاهایی که تماس مستقیم با انسان وجود دارد همانند عرشه کشتی، تجهیزات زمین بازی یا میز پیک نیک ممنوع شده است.

استفاده از کامپوزیت چوب پلاستیک، در شکل صفحات جامد وهمچنین ساختار لوله ای، به عنوان یک جایگزین برای محصولات چوبی بعنوان مواد بسیار محبوب مورد استفاده است.

در ایران نیز در سال های اخیر شرکت هایی در زمینه تولید کامپوزیت های چوب پلاستیک فعالیت خود را آغاز کرده اند. از جمله معتبرترین آنها میتوان به شرکت دکو وود (decowood) اشاره کرد که با تنوع محصولات و کیفیتی کم نظیر در تلاش برای شناختن این محصول در بازارهای ایران بوده است. بطورکلی بیش از 70 درصد بازار ایران را تولیدات این شرکت (بطور مستقیم و یا شرکت های واسطه ایی) تامین میکند. این شرکت در سال 1395 برند صادراتی و لاکچری خود با نام کانسپتا را وارد بازار کرد.