آشنایی با نحوه بستن قفل فرمان و قفل پدال خودرو
آشنایی با نحوه بستن قفل فرمان و قفل پدال خودرو

آشنایی با نحوه بستن قفل فرمان و قفل پدال خودرو، می توان اینطور گفت که همزمان با گسترش تکنولوژی های ضد سرقت، شیوه های و تکنیک های متنوع سارقان برای دزدی کردن هم هر روز بیشتر می شوند. از آنجایی که سرقت خودرو ها معمولا در زمانی کمتر از ۲.۵ دقیقه انجام می پذیرد، می توان گفت هیچ راهی برای متوقف کردن سارقان کاملا حرفه ای وجود ندارد زیرا آن ها می توانند هر قفلی را باز کنند. در این میان با استفاده از قفل هایی همچون قفل فرمان، قفل پدال و یا دزدگیر، زمان انجام سرقت طولانی شده و احتمال حضور صاحب خودرو بیشتر می شود.

یکی از مهم ترین مزایای قفل پدال قفل پدال نسبت به قفل فرمان، این است که سارق به منظور باز کردن قفل پدال باید در شرایطی قرار گیرد که دید خوبی نسبت به اطراف ندارد و در نتیجه ریسک سارق در دزدی بالا می رود؛ همچنین سارقان برای خلاصی از قفل فرمان شگرد های مختلفی دارند به عنوان نمونه با کندن غربیلک فرمان و جایگزینی با غربیلکی دیگر اقدام به سرقت خودرو می کنند.

مزایای استفاده از قفل فرمان و قفل پدال:

همانطور که گفته شد به منظور حفاظت از خودرو، از این دو قفل استفاده می شود زیرا مدت زمان سرقت را برای سارق طولانی تر می کنند. حتی ممکن است سارقان با مشاهده این قفل ها، از ادامه سرقت منصرف شوند.

صاحبان وسایل نقلیه با بستن قفل فرمان می‌ توانند باعث شوند که سارقان نتوانند کنترل خودرو را در دست خود بگیرند. زیرا سارق برای درست به حرکت در آوردن وسیله نقلیه باید حتما قفل فرمان را باز کرده باشد. ضمن اینکه حتی اگر سارق اقدام به رانندگی با قفل فرمان کند، این کار انجام نخواهد شد؛ زیرا قفل فرمان در صورت حرکت فوراً به شیشه ماشین برخورد می کند.

قفل پدال فولادی:

قبلا هم اشاره شد که قفل پدال یکی از مهم ترین تجهیزات به منظور حفظ ایمنی خودرو به حساب می آید. این قفل هم مناسب خودرو های دنده ای و هم مناسب خودرو های اتوماتیک می باشد. به عقدیه بسیاری از کارشناسان نوع فولادی قفل پدال، عملکرد بهتری نسبت به قفل فرمان دارد. علت این امر هم آن است که ضمن افزایش ایمنی در خودرو، این قفل موجب می‌شود که بسیاری از سارقان در نگاه اول ریسک دزدی را بالا ببینند و منصرف شوند.

درواقع، مقصود ما در استفاده از قفل پدال این است که با ایجاد محدودیت در ترمز و کلاچ خودرو، امکان کنترل ماشین را از بین ببریم. مزیت بسیار خوب این قفل نسبت به قفل فرمان آن است که به‌ دلیل عدم دید اولیه از خارج از خودرو و سخت بودن عملیات قفل‌گشایی توسط دریل و غیره در آن فضای کم، اندکی بیشتر از قفل فرمان قابل اعتماد است؛ بر همین مبنا، برخی از کارشناسان بر این باورند که سارق برای باز کردن قفل باید به زیر  خودرو برود بنابراین هوشیاری‌ اش نسبت به اطراف کم می‌ شود و این برایش خطرناک است. این موضوع موجب شده بسیاری از سارقان با دیدن آن از دزدیدن خودروی موردنظر، صرف‌ نظر کنند.

نحوه بستن قفل فرمان:

قفل فرمان دارای دو قسمت داخلی در دو طرف خود می باشد که این دو قسمت به دو طرف فرمان خودرو گیر می کنند همچنین قفل فرمان یک قسمت بیرونی داشته که به آن قفل دستگیره می گویند و با کلید بسته می شود. برای بستن قفل فرمان می توانید یک سمت آن را تنظیم نموده و سمت دیگر قفل فرمان را برای بستن به فرمان بکشید تا تنظیم شود. پس از تنظیم شدن قفل فرمان می توانید با کلید آن را قفل نمایید.

برای باز کردن قفل فرمان هم می توانید در ابتدا با کلید قفل فرمان را باز نموده و سپس دو طرف قفل را جمع کنید. در صورت بروز مشکل برای قفل فرمان و قفل پدال یا کلید های آن ها، می‌توانید به قفل و کلیدسازی مراجعه نمایید.

نحوه بستن قفل پدال:

قفل پدال های متنوعی در بازار موجود هستند که بهترین مدل آن ها قفل هایی هستند که می توانید با آن ها هم پدال و هم فرمان ماشین را ببندید. در این قفل های دوگانه یک سر قفل به پدال و طرف دیگر آن به فرمان ماشین قفل می شود. این مدل قفل ها، باعث طولانی تر شدن زمان باز کردن آن ها و در نتیجه به وجود آمدن تاخیر در سرقت وسیله نقلیه می باشند. طریقه بستن قفل پدال به این صورت است که می توانید دسته قفل را به سمت بیرون بکشید و سپس روی پدال های گاز و ترمز آن را ببندید.