آشنایی با انواع حدیده و کارایی آن
آشنایی با انواع حدیده و کارایی آن

آشنایی با انواع حدیده و کارایی آن، حدیده کاری به عملیاتی می گویند که به منظور رزوه کاری پیچ یا لوله انجام می‌شود. این عملیات برای براده برداری سطح خارجی ابزارآلات صورت می گیرد. معمولا دستگاه های حدیده کاری (Types of extrusion) را از فولاد کم کربن (استیل ۳۰۶ و ۳۰۴) می سازند. این دستگاه ها دارای دندانه تیز  و برنده است.

انواع حدیده 

 • حدیده درزدار:

اگر در امتداد شیارها یک شیاف وجود داشته باشد به آن شکاف درز می گویند. قطر این حدیده از ۰.۱ تا ۰.۳ میلی متر است.

 • حدیده بدون درز:

حدیده بدون درز قطرهای ثابتی دارد و شکافی روی آن دیده نمی شود. در صورت تمایل به ساخت حدیده درزدار، می توان از قسمت شیاری تعبیه شده، آن را برش داد.

کارایی حدیده:

حدیده‌ها با توجه به کارایی که دارند از تنوع بالایی برخوردار هستند به عنوان مثال برای براده برداری لوله و پیچ تفاوت وجود دارد از این رو باید حدیده‌ها را با دسته بندی آن‌ها شناخت.

 • حدیده یک پارچه:

حدیده یک پارچه یکی از مدل‌ های پرکاربرد است که هنگامی استفاده می‌شود که پیچ بری فقط با قطرهای مشخص به کاربرند. پیچ‌های فولادی در این حدیده تا ۱۶ میلی متر با وزنی حدودا ۲۰ میلی متر و همین طور پیچ‌های

برنزی تا قطر ۳۳ میلی متر به کار می‌روند. حدیده یک پارچه دارای دو مدل شش گوش و گرد است که شش گوش آن بیشتر برای ترمیم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 • حدیده چند پارچه:

زمانی که براده‌های آهن در پیچ بزرگتر هستند به مراتب بیشتر است و نمی‌ توان آن‌ ها را با تنها یک بار براده برداری، حدیده کاری کرد؛ از این رو نمی‌توان از حدیده یک پارچه استفاده کرد. برای حدیده کردن این مدل پیچ‌ها، ابتدا آن

‌ها را طی چند مرحله به هم نزدیک کرده تا دنده‌های آن‌ها کنار هم قرار گرفته و عملیات براده برداری به کاملی انجام شود. برای براده برداری روی پیچ بزرگ و متوسط از حدیده چند پارچه استفاده می‌شود.

 • حدیده لوله:

برای این که بتوانند لوله فولادی هم را حدیده کنند باید دو یا چهار پارچه به کار ببرند. پارچه‌هایی که برای این مدل ساخته می‌شوند باید بتوانند با یک دست پیچ که گام مساوی دارند را حدیده کاری کنند. از طرفی لوله‌ها را برای آب

بندی به کار می‌برند، آن‌ها به شکل مخروطی ساخته می‌شوند تا پارچه‌ها به درستی جا بیفتند. در این صورت اگر بخواهیم لوله را با استفاده از این وسیله براده برداری کنیم باید چند نکته مهم را در نظر داشته باشیم. ابتدا باید لوله

را به درستی هدایت کرد تا هیچ گونه انحرافی نداشته باشد. به همین دلیل در پشت پارچه حدیده گیر می‌اندازند. حدیده‌های چهار پارچه به همراهی گردان لوله را به حرکت درآورده تا لوله را در شعاع کم حرکت دهند. نکته‌ای که

برای حدیده لوله مهم است، این است که از حدیده دو یا چهار پارچه استفاده شود تا نیرو وارد شده به ابزار با زاویه ۱۲۰ درجه انجام گیرد و در نتیجه مقطع لوله پهن نمی‌شود.

مراحل حدیده کاری ماشینی:

اول از همه چیز قطعه مورد نظر روی دستگاه محکم می‌شود و عملیات پیشانی تراشی و رو تراشی به منظور آماده کردن قطعه صورت می‌گیرد. براده برداری تحت فشار زیادی صورت خواهد گرفت و قطعه بعد از اتمام عملیات حدیده

کاری شاید مقداری بزرگ شده باشد و به همین دلیل قطر میله آماده شده باید کمتر از قطر نهایی میله پیچ باشد. مراحل حدیده کاری ماشینی به شرح زیر است.

 • آماده کردن میله طبق دستورالعمل بالا
 • با زاویه ۴۵ درجه‌ای که به رنده گیر داده می‌شود، پخ سر میله را قبل از عملیات پیچ بری می‌زنیم.
 • نگه‌دارنده حدیده را به قسمت سر گلویی یا همان دستگاه مرغک تکیه می‌دهیم و با استفاده از مرغک حدیده را به سر میله مماس می‌کنیم.
 • دستگاه حدیده را روی حداقل دور تنظیم کرده و با حرکت دسته، حدیده را می‌چرخانیم و به ازای هر حرکت رو به جلوی حدیده، دسته مرغک را چرخانده و دسته حدیده با نیروی کمی به جلو می‌رود.
 • در مرحله بعد اهرم کلاچ را به پایین حرکت داده تا قطعه مورد نظر به گردش درآید و با درگیری میان حدیده و قطعه، حدیده روی قطعه حرکت می‌کند و عملیات براده برداری صورت می‌گیرد.
 • در انتها نیز اهرم کلاچ را بر می‌گردانیم تا حدیده از درگیری با میله خارج شود.