آشنایی با انواع تیرآهن و تفاوت آنها با یکدیگر (بخش اول)
آشنایی با انواع تیرآهن و تفاوت آنها با یکدیگر (بخش اول)

آشنایی با انواع تیرآهن و تفاوت آنها با یکدیگر (بخش اول)، تیرآهن به دو شکل مقطع I و H  است و کاربرد گسترده‌ای در صنعت دارد. این مقطع فولادی از دو بخش «جان تیرآهن» و «بال تیرآهن» تشکیل شده است که بال تیرآهن به لبه‌های کناری این محصول گفته می‌شود، در حالی که جان تیرآهن به عنوان بخش اصلی و میانی تیرآهن در نظر گرفته می‌شود. قبل از اینکه به تفاوت تیرآهن هاش، IPE و زنبوری بپردازیم بهتر است هرکدام از آن‌ها را بهتر بشناسیم.

تیرآهن چیست؟

همان طور که اشاره شد تیرآهن به عنوان یکی از مهمترین مقاطع فولادی است که دارای کاربردهای متنوعی در پروژه‌های صنعتی و ساختمان سازی است. وظیفه اصلی این محصول، تحمل تنش‌های حاصل از نیروهای وارد شده بر آن است.

به یاد داشته باشید که انتخاب نامناسب این محصول سهم زیادی در میزان عدم موفقیت پروژه‌های شما خواهد داشت.

تیرآهن لانه زنبوری چیست؟

 تیرآهن لانه زنبوری یکی از انواع تیرآهن‌های مورد استفاده در سازه‌های فلزی است. نامگذاری این محصول به دلیل شکل ظاهری آن است. در پهنای جان این محصول، خانه‌های توخالی به شکل پنج ضلعی مشاهده می‌کنید که شبیه به لانه زنبور است.

تیرآهن لانه‌زنبوری به دلیل ماهیت سوراخ‌دار خود، چُنین نامی را گرفته و کاربردهای فراوانی در صنعت و ساختمان‌سازی دارد. نظریه‌های متعددی در مورد استفاده یا عدم استفاده از این محصول، بین مهندسین ساخت‌و‌ساز وجود دارد

تیرآهن لانه زنبوری به نوعی طراحی شده است که فضاهای خالی روی سطح آن در نظر می‌شود و با انجام این کار ارتفاع تیرآهن بیشتر می‌شود. به طور کلی هدف ساخت این نوع تیرآهن این است که تیر بتواند ممان خمشی بیشتری را با تغییر شکل نسبتا کم و همچنین وزن کمتر تحمل کند.

تیرآهن زنبوری نسبت به سایر انواع تیرآهن، دارای مقاومت خمشی و ارتفاع بیشتری است که با توجه به پروژه مورد نظر در زمینه‌های مختلف می‌توان از آن استفاده کرد.

تیرآهن هاش چیست؟

تیرآهن هاش به عنوان مهمترین مصالح در ساخت و ساز و پروژه‌های عمرانی است. تیرآهن هاش،  اسکلت اصلی ساختمان را تشکیل می‌دهد و بر حسب ضخامت به دو دسته تقسیم می‌شود. این نوع تیرآهن طبق استانداردهای مشخصی نامگذاری می‌شود و به عنوان تیرآهن «بال پهن» شناخته می‌شود.

تیرآهن هاش یا «بال‌پهن» یکی از انواع تیرآهن مورد استفاده در مصالح ساختمانی است که استفاده از آن، روز به روز گسترش پیدا می‌کند. این مقطع فولادی از نظر شکل ظاهری، تحمل بار و کاربرد، تفاوت‌های زیادی با تیرآهن معمولی دارد.

تیرآهن هاش، تیرآهنی است که در آن طول بال تیرآهن با طول جان تیرآن برابر است. زمانی که جان این تیرآهن به صورت افقی قرار می‌گیرد، شکل ظاهری این تیرآهن به صورت حرف H انگلیسی می‌شود و دقیقا به همین دلیل به آن هاش گفته می‌شود. تیرآهن‌های بال پهن به طور معمول در طول 12 متر تولید می‌شوند اما به طور کلی می‌توانند بین 8 تا 16 متر باشند.

 تیرآهن هاش در صنایع سنگین، اسکلت سازی در پروژه‌های عمرانی و همچنین پل سازی کاربردهای فراوانی دارد.